Poczdam – miasto, w którym rządzą akademiki i polscy studenci

Poczdam – miasto, w którym rządzą akademiki i polscy studenci

Otwarte granice stały się zachętą nie tylko do szukania pracy w Niemczech, ale również zwiększyły możliwości studiowania za granicą. Jak się okazuje, Polacy doceniają bliskość geograficzną uczelni Poczdamie i to tam decydują się kontynuować edukację. Co oferuje to brandenburskie miasto i jak przedstawia się oferta akademików w Poczdamie?

Poczdam powszechnie uważane jest za miasto, w którym można odpocząć od gwarnego i olbrzymiego Berlina. Jest pełne ogrodów, ciekawej architektury i pałaców liczących tysiące lat, przez które już jest nazywane jednym z najpiękniejszych miast świata, a nawet perłą europejską[źródło]. Nic dziwnego więc, że rzesze turystów decydują się na jeden dzień uciec z niemieckiej stolicy, by pochodzić po urokliwych uliczkach, a studenci również decydują na studiowanie na poczdamskich uczelniach. Z tego też względu niedaleko malowniczych kamienic powstają prywatne akademiki w Poczdamie oferujące pokoje i apartamenty z własną kuchnią. Jak wygląda studiowanie w tym ciekawym mieście?

Dlaczego warto studiować w Poczdamie?

Polscy studenci od lat wybierają berlińskie i brandenburskie uczelnie. Zgodnie ze statystykami, na które powołuje się serwis Wirtualna Polska, w Berlinie i otaczającej go Brandenburgii studiuje prawie 2,5 tysiąca Polaków, którzy stanowią drugą mniejszość (zaraz po Turkach bez niemieckiego paszportu). Z roku na rok ta liczba rośnie i na przykład od 1995 roku urosła dziesięciokrotnie. Co więcej, aż 74 proc. Polaków stanowią dziewczyny. Jak wskazuje WP, większość z nich przyjechało do Niemiec w celach zarobkowych, na przykład jako opiekunki do dzieci, i zdecydowały się zostać na dłużej, wybierając edukację właśnie w tym kraju[źródło].

Jeżeli chodzi o Polaków studiujących w całych Niemczech, to stanowią 5 proc. zagranicznych studentów, za Chińczykami, Rosjanami, Amerykanami i Hiszpanami. Jednak już w Brandenburgii Polacy zajmują pierwsze miejsce w statystykach i co czwarty zagraniczny student jest pochodzenia polskiego.

Największą uczelnią w całym landzie Brandenburgia i jednocześnie jedną z największych w całych Niemczech, jest Uniwersytet Poczdamski. Studiuje to ponad 20 tys. studentów, z czego około 3 tys. to obcokrajowcy[źródło].

Według danych Elab Education Laboratory rok akademicki 2017/2018 rozpoczęło za granicą 15 proc. więcej Polaków niż w ubiegłym roku. Połowa z nich wraca do Polski w ciągu pierwszych dwóch lat po zakończeniu nauki. Goldman Recruitment wskazuje, że absolwenci studiów zagranicznych mogą liczyć w kraju na średnio 77 proc. wyższe zarobki niż pozostali[źródło].

Studia w Poczdamie

Dlaczego akurat Polacy wybierają Poczdam? Przemawia za tym przede wszystkim bliskość geograficzna (110 km od polskiej granicy). Nie można zapomnieć również o takich korzyściach jak możliwość podszlifowania języka czy zwiedzanie świata. Dochodzi do tego również kwestia swobodnego dostępu do niemieckiego rynku pracy dla tych, którzy zdecydują się zostać w Brandenburgii. Dodajmy, że studia często odbywają się w języku angielskim, zatem nawet nie trzeba znać niemieckiego, aby rozpocząć nauczanie na niemieckich uczelniach.

Trzeba jednak pamiętać, że w każdym landzie Niemiec obowiązują inne zasady nauczania w szkolnictwie wyższym. Standardowo studentów obowiązuje taki sam system jak w Polsce, tj. dwustopniowy tryb nauczania w systemie trzy lata studia pierwszego stopnia i dwa lata – drugiego. Trzecim stopniem są studia doktoranckie, trwające od dwóch do pięciu lat. Ponadto zagraniczni studenci mają możliwość ustalenia indywidualnych zasad czy toku studiowania.

Studentów do Poczdamu przyciąga przede wszystkim urok miasta. Obecnie nie przypomina tego po II wojnie światowej, podczas której zostało mocno zniszczone. Jego współczesna wersja jest zdecydowanie przyjemna do mieszkania i też dla oka – jest tu mnóstwo zieleni i parków, pałaców, miejsc rekreacji, zabytków wpisanych na listę UNESCO, a dzięki odrestaurowanym kamienicom czuć też historię. To właśnie tutaj 17 lipca 1945 roku odbyła się ostatnia konferencja powojenna Wielkiej Trójki (ZSRR, USA, Wielka Brytania), która wprowadziła ład w Europie, między innymi podzielono Niemcy.

Poczdam to znacznie spokojniejsza wersja Berlina, do którego można dostać się szybką koleją w zaledwie 30 minut. Jeżeli więc ktoś poszukuje miejsca zapewniającego idealne warunki do nauki oraz do mieszkania, a jednocześnie pragnie zakosztować dynamicznego studenckiego życia – studia w Poczdamie idealnie ten plan realizują!

Akademiki w Poczdamie

W Niemczech znajduje się ponad 400 szkół wyższych, oferujących ponad 15 000 programów nauczania, z czego 100 to uniwersytety, 55 akademie muzyczne i artystyczne oraz 216 wyższe szkoły zawodowe[źródło]. W samym tylko Poczdamie działają trzy uczelnie i ponad 30 instytutów badawczych. Jak pokazują statystyki, aż 15 proc. mieszkańców stanowią studenci, zatem oferta akademików w Poczdamie jest dość rozbudowana. Dodajmy, że aby móc legalnie przebywać i studiować na terenie Niemiec, potrzebne jest zgłoszenie pobytu w Niemczech oraz zaświadczenie o zakwaterowaniu, które najlepiej znaleźć jeszcze przed wyjazdem.

Studenci wybierający studia w Poczdamie, mogą wybrać akademik w uczelni, wynająć mieszkanie lub wynająć prywatny akademik w Poczdamie. Najtańszą opcją, podobnie jak w Polsce, są przyuczelniane akademiki, które prezentują stan dobry i zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w podstawowym stopniu, ponieważ pokoje są wieloosobowe ze skromnym wyposażeniem, ponadto ryzykuje się towarzystwem, które może przeszkadzać w nauce. Koszt takiego miejsca w akademiku oscyluje w granicach 200-300 euro[źródło].

Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania w Poczdamie, jednak na to większość obcokrajowców nie może sobie pozwolić. Nie wspominając, że i tak studenci, którzy reprezentują raczej niski poziom kosztów utrzymania, poszukują raczej rozwiązań, które zapewnią im prywatność i dogodne warunki do nauki. Okazuje się, że istnieje coś pośredniego między najmem mieszkania a uczelnianym akademikiem – Basecamp, czyli prywatny akademik w Poczdamie.

Nowoczesny prywatny akademik – Basecamp

Lokalizacja niemieckiego akademika Basecamp jest niezwykle dogodna, ponieważ pozwala czerpać zarówno ze spokojnego oblicza Poczdamu, jak i bardziej energetycznego Berlina. Studenci decydujący się na to rozwiązanie, zyskują komfortowe miejsce do nauki oraz życia. Nie muszą martwić się zajętą łazienką, kiedy spieszy im się na uczelnię, czy umiejscowioną na końcu korytarza kuchnią z lodówką, do której kłopotliwie jest się udać w nocy, kiedy dopadnie ochota na coś do jedzenia.

Co konkretnie oferuje Basecamp w Poczdamie? Prywatne akademiki reprezentują wysoki poziom znany z wynajmowanych, wyremontowanych mieszkań. Mówimy tu prędzej o apartamentach, które wyposażone są w nowe sprzęty i zawierają wszelkie niezbędne do życia przedmioty i akcesoria, nie wspominając o nowych i solidnych meblach, które są podstawą nie tylko egzystencji, ale też dobrego samopoczucia.

Akademiki w Poczdamie znajdują się wśród nowoczesnych budynków, a same apartamenty zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć przytulny kąt sprzyjający nauce i wypoczynkowi. Każdy pokój ma własną łazienkę, co jest rzadko spotykane w akademikach publicznych. Niektóre z nich są wyposażone w aneks kuchenny, w którym znajduje się minilodówka i palnik – idealne rozwiązanie dla kogoś, kto lubi gotować lub z racji późnych powrotów z uczelni czy z pracy gotuje późno w nocy i nie chce uprzykrzać życia innym lokatorom. W każdym pokoju znajduje się wygodne łóżko, biurko i wystarczająca ilość miejsca do przechowywania rzeczy. Nie zapomniano również o elementach dekoracyjnych, które znacząco poprawiają odbiór wnętrza.

W sumie w Basecamp w Poczdamie znajduje się 263 pokojów studenckich, 20 pokojów z udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych oraz 11 funkcjonalnych kuchni do użytku wspólnego. Wyznaczona jest również przestrzeń wspólna z miejscem do nauki i wypoczynku, pralnia, siłownia, kino, a dla studentów dostępnych jest 60 rowerów do wynajęcia[źródło]. Nie brakuje również szybkiego internetu, który jest niezbędny do nauki oraz do kontaktu z bliskimi.

Koszt akademika w Poczdamie

Jak prezentują się ceny? Wszystko zależy od wyboru standardu pokoju. Na stronie https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/ wyszczególniono ofertę i zaznaczono, że podane ceny odnoszą się do kosztów całkowitych, tj. zawierają już opłaty najmu i wszystkie rachunki. To, co zwraca uwagę, to metraż pokoju. Nie są to małe klitki, ale dość spore powierzchnie. Tak na przykład pokój standardowy bez kuchni, ale z prywatną łazienką, liczy powierzchnię aż 22 mkw. (przypomnijmy, że w Polsce często kawalerki tyle nie mają, a prawo dotąd mówiło o „co najmniej 16 mkw.”, na szczęście przepisy z 2018 r. dotyczące nowego budownictwa zakładają budowanie kawalerek o powierzchni co najmniej 25 mkw.). Koszt takiego pokoju to 540 euro za miesiąc z wszystkimi opłatami i z internetem. Podobny pokój, ale z aneksem kuchennym, to koszt 590 euro miesięcznie.

Najlepszą ofertą jest studio, czyli duży pokój liczący 26 mkw. z wyposażonym w pełni aneksem kuchennym i prywatną łazienką – koszt to 650 euro miesięcznie. Co więcej, jest możliwość dodatkowej osoby w pokoju, wtedy koszty wzrastają o 200 euro.

Akademik w Poczdamie, jak widać, niekoniecznie oznacza wieloosobowego pokoju ze współdzieloną łazienką. BaseCamp to prywatne kwatery, które są nie tylko przestronne, ale i dobrze wyposażone. Oprócz miejsca do spania zapewniają szereg atrakcji, jak kino, siłownia, a nawet pokój do cichej nauki. Wszystko to po to, aby studiowanie za granicą było jak najbardziej komfortowe i przyjemne.