Językoznawstwo w książkach

Językoznawstwo w książkach

Językoznawstwo książki

Mowa towarzyszy nam na każdym kroku. Mało kiedy, a wiele osób zapewne nigdy nie zastanawia się nad pochodzeniem naszego języka i nad jego rozwojem. Warto jednak zauważyć, że sposób mówienia jest zależny od naszego organizmu. W takiej sytuacji języki powinny być do siebie bardzo podobne. Wiemy jednak, że tak nie jest gdyż posługujemy się językami bardzo od siebie odległymi i niepodobnymi. Takimi ciekawymi zagadnieniami zajmuje się lingwistyka oraz językoznawstwo.

Podział języków

Podobieństwo jednego języka do drugiego możemy określić na podstawie wielu różnych czynników oraz różnymi metodami. Bardzo ciekawym przykładem jest język łaciński, który używany był w starożytnym Rzymie. Następnie przekształcił się one w język hiszpański na terenie Hiszpanii i język włoski na półwyspie Apenińskim. W wielu wypadkach można zauważyć podobieństwo między tymi językami, wynika ono oczywiście ze wspólnego pochodzenia. Uznaje się, że jeżeli dwa języki posiadają ze sobą pewne wspólne cechy, to pochodzą one ze wspólnego pra języka.
Badające zagadnienia związane z językiem natrafimy na stwierdzenie gramatyki uniwersalnej. Oznacza ono wspólne właściwości wszystkich języków. Przykładem może być słowo woda. Jest ono używane w każdym języku. Kolejnym elementem, który najprawdopodobniej występuje w każdym języku świata jest rozróżnienie pomiędzy rzeczownikami a czasownikami. Jest to o tyle ciekawe, że te części mowy nie istnieją fizycznie.

Kilka ciekawych tytułów z językoznawstwa

Język polski może pochwalić się historią sięgającą kilkuset lat, mimo tego wciąż się rozwija. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i języku polskim, rozwijać swoje umiejętności i wciąż go poznawać, to warto przeczytać książki przedstawione poniżej.
Dla wielu osób numerem jeden jest książka „500 zdań polskich”, autor jest Jerzy Bralczyk. Książka napisana została w tak fantastycznym i pochłaniającym stylu, że mimo 500 stron czyta się ją jednym tchem. Znajdziemy w niej opisy najpopularniejszych zwrotów w naszym języku. Wydawnictwo AGORA. Rok wydania 2015. Oprawa twarda i miękka.
Jeżeli jesteśmy już przy Jerzym Bralczyku, to warto wspomnieć w tym miejscu o innej jego książce, wydanej wspólnie z dwom innymi wielkimi specjalistami od języka polskiego. Książka nosi tytuł „Trzy po 33”- autorami są: Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek. Książka porusza szereg zagadnień związanych z językiem młodzieżowym czy też wyrazów zapomnianych. Wydawca książek: AGORA, rok wydania 2016
Kolejną równie popularną pozycją jest książka autorki Katarzyny Kłosińskiej „Co w mowie piszczy?”. Jest to zbiór pytań zadanych przez słuchaczy na antenie radiowej zebranych i wydrukowanych w książce. Znajdziecie w niej wiele ciekawych informacji jak i wyjaśnienie często błędnie stosowanych sformułowań. Bardzo przydatna pozycji w biblioteczce.
Kolejną ciekawą pozycją jest „Słownik wyrazów trudnych i kłopotliwych”, którego autorem jest Mirosław Bańko. Znajdziemy w nim wiele przydatnej wiedzy. Między innymi, dlaczego w niektórych skrótach stawiamy kropki, a w innych nie?
To według nie najciekawsze książki z kategorii językoznawstwo książki..

Nie tylko w języku polskim

Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. O tym wie każdy, nie każdy jednak wie, w jaki sposób może doskonalić swój warsztat jeżeli chodzi o naukę języka. Kończąc studia powinniśmy mieć opanowany język obcy na poziomie średnim, który pozwoli nam na swobodną komunikację oraz na czytanie prostszych książek w oryginale. Oczywiście w wielu przypadkach znajomość jeżyka jest niezbędna w uzyskaniu dobrej i ciekawej pracy.
Języki obce w liceum jak i również na studniach powinniśmy traktować jako wstęp. Musimy zadbać o ćwiczenie i ciągłe powtarzanie. W przeciwnym wypadku zaczniemy zapominać słowa oraz zwroty. Po zakończeniu edukacji na studiach konieczne będzie poznawanie słów specjalistycznych związanych z branżą, w jakiej chcemy pracować. Z całą pewnością nie można zakończyć nauki na poziomie studiów.
Dużą zaletą jest to, że na tym etapie nie musimy już uczęszczać na kursy. Zazwyczaj wystarczy nam już podręcznik do nauki języka i konkretnych zwrotów, kategorii przygotowanych pod konkretną branżę lub poznania historii i produktów. Ciekawa jest seria Oxford

Jak wybrać dobry podręcznik do nauki języka obcego?

Książek na rynku jest bardzo wiele, oferta jest niezmiernie szeroka i wybór przez to nie jest prosty. Postaram się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając książkę do nauki języka obcego. Bez względu czy jest to niemiecki, arabski czy też angielski wiele zasad jest wspólnych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z oferty wydawnictwa, które oferuje pełny zakres od A1 do C2. W takiej sytuacji masz gwarancję, że nauka będzie spójna i całościowa. Warto również stawiać na urozmaicone formy nauki. Dzięki temu łatwiej przyswoimy wiedzę.
Wybierając książki do samodzielnej nauki warto jest poszukać oferty, która może nam zaoferować więcej niż tylko podręcznik. Idealny zestaw będzie zawierał miedzy innymi oprócz książki książkę do gramatyki, ćwiczenia do samodzielnego rozwiązywania. Dobrze jak dodana jest płyta z nagraniami audio lub dostęp do nagrań online, abyśmy mogli ćwiczyć.