Niemieckie stacje radiowe: Fritz

Niemieckie stacje radiowe: Fritz

Niemieckie stacje radiowe nie były mnie w stanie zachwycić dopóki nie poznałam radia Fritz. Jestem od dawna jego wierną przyjaciółką i polecam znajomość z nim każdej osobie, która chociaż trochę interesuje się językiem niemieckim. Gusta muzyczne są różne – Fritz zatroszczył się o każde z nich.

Program nadawany jest przez 24 godziny, podczas których usłyszycie rozmaite gatunki muzyki współczesnej, wiadomości, reportaże, recenzje filmów, albumów muzycznych, transmisje z koncertów, a także młode niemieckie zespoły, które dopiero zaczynają swoją karierę muzyczną.

U mnie Fritz sprawdza się szczególnie w godzinach porannych. Przecieram oczy, klikam play i cała reszta dzieje się sama. RadioFritzen am Morgen wyrywa mnie z sennych kapci.

Niemieckie stacje radiowe a Fritz

Spośród około 100 niemieckich stacji radiowych, słuchalność radia Fritz plasuje się w okolicach 60-tego miejsca. Największą liczbę słuchaczy mają stacje takie jak: radio NRW, ANTENNE BAYERN, SWR3, WDR 2, Bayern 1,1LIVE. Każdej z nich możecie posłuchać oczywiście przez internet do czego serdecznie zachęcam.

Trochę historii

Fritz wywodzi się z dwóch młodzieżowych stacji radiowych – z Rockradio B oraz z Radio 4 U. W marcu 1993 stacja zaczęła nadawanie programu ze swojej siedziby w Berlinie. Od 1999 Fritz’a można słuchać również przez internet. Od 2001 stacja należy do głównych partnerów medialnych ECHO i relacjonuje przebieg rozdania nagród dla całego ARD. W roku 2008 Fritz został nagrodzony statuetką ECHO jako najlepszy partner medialny.

W 2007 stacja zorganizowała pierwszą noc talentów „FritzNacht der Talente”, która do dzisiaj cieszy się w Niemczech olbrzymią popularnością. Od kwietnia 2008 Fritz towarzyszy niemieckim DJ po brandenburskich klubach nadając „FritzDJs unterwegs“.

Poza eterem

Jeżeli jesteście zainteresowani praktykami w radiu, to dobrze trafiliście. Fritz wspiera studentów umożliwiając zainteresowanym 6- tygodniowe praktyki w rozgłośni. Organizacja koncertów, festiwali np. Fritz DeutschPoeten, quizów na niemieckich uczelniach, zimowe pchle targi w towarzystwie muzyki na żywo – to kolejna lista działalności załogi Fritza.

Namiary

Program nadawany jest w Berlinie i Brandenburgii na następujących frekwencjach:

  • Berlin: 102,6 MHz
  • Potsdam: 102,6 MHz
  • Frankfurt (Oder): 101,5 MHz mit 30 kW
  • Fläming: 91,9 MHz mit 30 kW
  • Cottbus: 103,2 MHz mit 100 kW
  • Prignitz: 103,1 MHz mit 60 kW
  • Uckermark: 100,1 MHz mit 50 kW

Dla całej reszty świata przez www.fritz.de