Kraje niemieckojęzyczne – Austria Landeskunde

Kraje niemieckojęzyczne – Austria Landeskunde

Deutschsprachige Länder- kraje niemieckojęzyczne to między innymi Niemcy, Austria, Szwajcaria i Liechtenstein. W krajach tych język niemiecki jest językiem urzędowym, narodowym oraz językiem ojczystym dla większości jego rdzennych mieszkańców.

Austria- Österreich (Republik Österreich) to kraj, w którym językiem niemieckim posługuje się około 7,5 mln osób. Obok niemieckiego występują tu również języki mniejszości narodowych takie jak: język burgenlandzko-chorwacki, romski, słowacki, słoweński, czeski, węgierski.

Państwo to składa się z 9 krajów związkowych- Landów: Wien, Niederösterreich, Burgenland, Kärnten, Tirol, Vorarlberg, Steiermark, Salzburg, Oberösterreich.

Austriacka odmiana języka niemieckiego- das österreichische Deutsch to jeden z narodowych wariantów języka niemieckiego, którym posługuje się większość Austriaków. Listę austriacyzmów zaprezentowaliśmy tutaj. Język austriacki różni się od standardowej wersji języka niemieckiego nie tylko słownictwem ale i swoją gramatyką oraz składnią. Dodatkowym utrudnieniem zrozumienia tego języka mogą być wszechobecne i używane w każdej grupie społecznej dialekty, z których zrozumieniem mają problem często gęsto sami Niemcy.

sphinx-995345_640

Stolicą Austrii jest Wiedeń, największe miasto w kraju zamieszkałe przez około 1.7 mln mieszkańców. Miasto to ze względu na swoją pozycję ekonomiczną, dostęp do kultury i oświaty, wysoką jakość służby zdrowia, niski wskaźnik przestępczości oraz walory środowiskowe zaliczane jest do miast o największej jakości życia na świecie. To miasto, w którym woda kranowa jest zdatna do picia, podawana w wielu lokalach po prostu za darmo, miasto w którym przedszkola i żłobki są nieodpłatne a osoby o statusie bezrobotnych otrzymują gratis tzw. KulturPass umożliwiający im darmowe wejścia do większości instytucji kulturalnych- muzeów, teatrów czy oper.

salzburg-842215_640

Austria jest ulubionym celem wielu turystów ze względu na możliwości rekreacyjno-sportowe wynikające z jej położenia geograficznego. Mimo iż kraj nie ma dostępu do morza turystyka austriacka przekonuje swoimi atrakcjami, do których należą niewątpliwie Alpy i miejscowości turystyczne związane ze sportami zimowymi, czyste jeziora, oraz naddunajska ścieżka rowerowa biegnąca przez cały kraj tzw. Donauradweg- to wyprawa rowerem między Wiedniem a niemieckim Passau.

mountain-landscape-332374_640

Kuchnia austriacka to przeplatanka międzynarodowych potraw, która wynika z historycznej przeszłości tego kraju. Znajdziemy tu między innymi wpływy kuchni czeskiej, węgierskiej, włoskiej i francuskiej. Do najbardziej znanych specjałów austriackiej kuchni należy Wiener Schnitzel- czyli sznycel wiedeński- panierowany i smażony kotlet z cielęciny, który tak naprawdę pochodzi z Mediolanu. Leberknödelsuppe- wołowy rosół z knedlami z wątróbki, Rindsgulasch- gulasz wołowy, podawany nawet w kawiarniach jako przekąska na ciepło, Tafelspitz- płaty wyselekcjonwanej wołowiny podawanej z przeróżnymi sosami.

policy-944511_640

Austriackie osobowości znane na całym świecie to obok W. A. Mozarta, J. Haydna, J. Straußa również jazzman Joe Zawinul, tragicznie zmarły muzyk Falco, malarz Gustav Klimt, psychoanalityk S. Freud, pisarka i laureatka literackiej nagrody Nobla Elfriede Jelinek, aktor Arnold Schwarzenegger, były kierowca Formuły 1 Niki Lauda, aktor i zdobywca dwóch nagród Oskara Christoph Waltz.