Naucz się przemawiać – zostań Toastmasterem

Naucz się przemawiać – zostań Toastmasterem

Zostałeś wezwany do odpowiedzi, masz podzielić się swoim projektem, bądź opowiedzieć o swoich doświadczeniach z podróży. Za chwilę czeka cię wystąpienie przed nieznajomymi osobami, przed większą grupą znajomych, przed rodziną? Wychodzisz na środek sali lub klasy i czujesz jak twoje ręce zaczynają się pocić, kolana drżeć a wiedza, którą przyswoiłeś ulotniła się w ułamku sekundy. Czujesz lekką panikę patrząc na publiczność zgromadzoną przed Tobą i najchętniej zwiałbyś z miejsca aby ukryć się przed tymi spojrzeniami?

Jeżeli rozpoznałeś się w tym opisie to witaj w klubie osób, które boją się występować publicznie. Nie martw się jest nas więcej niż myślisz.

Klina klinem

Masz dwie opcje do wyboru. Albo będziesz unikać sytuacji, gdzie mógłbyś zostać poproszony o publiczne zabranie głosu, albo stawisz swojemu lękowi czoła i zaczniesz trenować umiejętności, które pomogą ci go pokonać.
Jeżeli zdecydowałeś się na opcję numer dwa to świetnie. W tym poście dowiesz się o pewnej organizacji, która działa od parudziesięciu lat na arenie międzynarodowej i służy pomocą wszystkim, którzy chcą podnieść swoje umiejętności komunikacji, wystąpień publicznych i przewodzenia ludźmi.

Wznieśmy toast za Toastmasters

Toastmasters International to organizacja non profit powstała w 1924 roku, która skupia wokół siebie osoby zainteresowane rozwojem i ćwiczeniem kompetencji komunikacyjnych i przywódczych. Główne wartości Toastmasters to uczciwość, szacunek, służba i doskonałość (Integrity, Respect, Service, Excellence). Misją klubów jest stworzenie uniwersalnego sposobu nauki, działającego na całym świecie w różnych kulturach i warunkach społecznych. Dzięki swojej ponadczasowej i ponadkulturowej misji organizacja działa w 143 krajach i liczy sobie ponad 357.000 członków. W Polsce istnieje ponad 70 klubów Toastmasters.

Toastmasters International

Toastmasters w Polsce

Początki polskich Toastmasterów sięgają 1994 roku. Pierwszy klub powstał w Warszawie. Obecnie polskie kluby zrzeszają ponad 1900 członków, a spotkania prowadzone są nie tylko w języku polskim. Olbrzymią popularnością cieszą się kluby angielskojęzyczne, w których uczestnicy nie tylko profitują doskonaląc swoje umiejętności komunikacyjne i przywódcze, ale i szlifują przy tym język obcy.

Jakie korzyści płyną z bycia członkiem Toastmasters

Każde spotkanie klubu opuścisz na pewno z dawką nowej wiedzy i informacji na temat przemawiania publicznego, współpracy z ludźmi, zarządzania sobą i innymi, poczuciem, że słusznie zainwestowałeś swój cenny czas. Wzrośnie Twoje poczucie pewności siebie, podszkolisz język ojczysty bądź obcy i poznasz osoby, które podobnie jak Ty, chcą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje miękkie.
Toastmasters to jak wspominałam organizacja non profit. Składki członkowskie, które wynoszą około 40 PLN miesięcznie przekazywane są do centrali w USA i służą do opłacenia materiałów szkoleniowych, opłat za salę i administrację związaną z prowadzeniem organizacji.

Jako członek Toastmasters możesz regularnie uczestniczyć w spotkaniach klubowych. Korzystać z programu edukacyjnego dostępnego dla każdego uczestnika. Zdobytą wiedzę możesz a nawet powinieneś wykorzystać w praktyce – każde spotkanie klubu opiera się na czynnym udziale i zaangażowaniu. Dzięki informacji zwrotnej, masz możliwość stawania się coraz lepszym mówcą, przywódcą, pracownikiem, przyjacielem i wiele innych.

Goście zawsze mile widziani

Żeby przekonać się o zaletach klubu Toastmasters najlepiej odwiedzić jeden lub kilka klubów osobiście.  Jako gość możesz uczestniczyć w spotkaniach bezpłatnie. Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj z gośćmi i aktywnymi członkami klubu. Nie ulegaj stereotypom i unciscous bias. Zapytaj o ich początki w Toastmasters. Będziesz zdziwiony, jak wiele osób zrobiło spektakularne postępy i udoskonaliło bądź w ogóle nauczyło się przemawiać przed innymi pozbywając się przy tym tremy i niepewności.

Jeżeli byłeś już na spotkaniu klubu podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Chętnie poznamy Twoją opinię.