Jak skutecznie poradzić sobie z samotnością zagranicą? Wyzwania na emigracji

Jak skutecznie poradzić sobie z samotnością zagranicą? Wyzwania na emigracji

Żyjesz od paru tygodni, miesięcy zagranicą, a pierwsza fala ekscytacji, zachłyśnięcia się anonimowością i wolnością opadła. Pojawia się samotność, zaczynasz nienawidzić niedzielnych poranków i śniadań przed telewizorem. Odzywa się w Tobie smutek spowodowany brakiem bliskich.

Wychodzisz do centrum miasta, gdzie wszystko poza szyldami reklamowymi znanych marek wydaje się obce. Wokół masy przemieszczające się po obu stronach ulicy. Obok Ciebie przemykające pary, turyści, grupki uczniów, zdyszani karierowicze. Widzisz ludzi różnych nacji, starasz się odgadnąć ich pochodzenie na podstawie koloru skóry i rysów twarzy. Gdzieniegdzie mignie Ci jakby znajoma osoba. Oko rejestruje charakterystyczne cechy wyglądu Twojego rodaka. Automatycznie uśmiechasz się, nie wiedząc dlaczego.

Gdzie poznać nowych przyjaciół?

Kontakty przez skype utrzymywane z rodziną i znajomymi z Polski przestają Ci wystarczać. Chcesz pójść z kimś do kina, na piwo, na spacer, wymienić się spostrzeżeniami na temat nowej ojczyzny. Na uczelni czy w pracy czujesz się jeszcze nieswojo. Wstydzisz się własnego akcentu, a może błędów, które nadal popełniasz posługując się obcym językiem. Miało być tak pięknie, a jest jakoś tak pusto. Szukasz rozwiązania, surfujesz po internecie i na szczęście trafiasz na mój wpis.

samotność

 


Porzuć samotność- wyjdź z izolacji

Pierwszym krokiem, który wykonasz opuszczając swój kokon będzie przyłączenie się do facebookowej grupy obcokrajowców, stworzonej właśnie przez i dla ludzi takich jak Ty. Wpisz w przeglądarkę FB słowo obcokrajowiec, czyli „foreign/foreigners in + miasto lub państwo” w którym przebywasz i zobacz, jakie grupy spotykają się w Twoim rejonie. Jeżeli taka grupa jeszcze nie istnieje – stwórz ją i zacznij zapraszać znajomych z pracy czy szkoły, którzy są również emigrantami.

Celem takiej grupy jest stworzenie społeczności, która dzieli podobny los obcokrajowca i boryka się z tymi samymi problemami co Ty: brak rodziny, tęsknota za krajem i przyjaciółmi oraz wielką chęcią i motywacją do spełnienia swoich marzeń zagranicą. Grupy takie często organizują niedzielne brunche, gdzie podczas wydłużonego śniadania możesz porozmawiać z nowymi osobami, poszukać rady odnośnie wynajmu mieszkania czy zmiany pracy. Foreigners spotykają się w popularne na całym świecie święta, które zwykle spędza się z rodziną i często stają się dla siebie rodziną zastępczą.

Nasza cudowna Polonia
Jeżeli mieszkasz w obcym kraju, a jeszcze nie władasz zbyt dobrze obcym językiem nie czekaj ani minuty dłużej i przyłącz się do Polonii za granicą. Grupę znajdziesz albo na Facebooku lub poprzez wyszukiwarkę, w którą jak wyżej opisałam, wystarczy wpisać słowo kluczowe: „Polacy w + miasto/kraj”, w którym przebywasz. Pamiętaj jednak, że posługując się nadal tylko językiem polskim, nie zrobisz szybkich postępów w języku obcym. Warto więc szukać kontaktów wielojęzycznych.

Przyjemne z pożytecznym

W Twoim nowym mieście zapewne roi się od ofert szkół językowych, gdzie możesz pogłębiać znajomość języka. Możesz tam w sprzyjających warunkach poznawać nowe osoby, które mają taki sam cel jak Ty. Znajomych z kursów możesz namawiać do spotkań poza nim, nawet w celu kolejnych darmowych konwersacji.

Jeżeli jesteś osobą aktywną i lubisz konkretną dziedzinę sportu podążaj właśnie w tym kierunku. Zapisz się do klubu, poszukaj szkół, w których osoby dorosłe grają wieczorami w piłkę nożną, siatkówkę, ping-ponga i dołącz do istniejącej społeczności. Jeżeli jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu, a chciałbyś zacząć poszukaj grupy, która regularnie spotyka się na spacery nordic-walking, czy grupę dla początkujących biegaczy.

Zaryzykuj i daj się poznać

Skoro zaczynasz budować swoje życie za granicą prawie od podstaw, musisz należeć do osób odważnych i ambitnych. Jeżeli do wyjazdu skłoniły Cię ciężkie warunki finansowe w Polsce, poszukujesz godniejszego bytu i swojej szansy na zarobienie dobrych pieniędzy pamiętaj, że nie jesteś samotny/samotna w tym co robisz. Wykorzystaj któryś z przedstawionych tu sposobów na dotarcie do nowych ludzi i stwórz sobie szansę na poznanie potencjalnych przyjaciół. Odłóż Sonety Krymskie na bok, drugim Mickiewiczem i tak nie zostaniesz. W grupie jest siła, więc do dzieła.