Niemieckie umlauty litery na klawiaturze polskiej klawiatura niemiecka

Niemieckie umlauty litery na klawiaturze polskiej klawiatura niemiecka

Pisząc prace domowe w formie elektronicznej zapewne zastanawialiście się jak znaleźć niemieckie umlauty, niemieckie znaki ö ä ü ß na klawiaturze. Gdzie znajduje się klawiatura niemiecka w Twoim komputerze? Jak napisać a umlaut?

Pracując na programie tekstowym Word mamy możliwość wybierania tych znaków poprzez wklejenie symbolu. Na pasku zadań w zakładce WSTAWIANIE wybieramy SYMBOL i tutaj z pośród dostępnych znaków wybieramy potrzebne nam litery niemieckie, niemieckie umlauty:

okno-symbol2

 

Jest to dość mozolny sposób sprawdzający się przy krótkich tekstach. Jeżeli jednak regularnie piszemy używając niemieckich znaków, możemy utworzyć sobie skróty klawiszowe do tych znaków, co znacznie uprości nam pracę.

Wybieramy więc w zakładce WSTAWIANIE SYMBOL przycisk KLAWISZ SKRÓTU. Pojawia się nowe okno. W polu: Naciśnij nowy klawisz skrótu przyciskamy jednocześnie klawisze Alt + Ctrl + wybrany przez nas klawisz pod którym będzie znajdował się wybrany przez nas symbol np. dla literki

ä : Alt + Ctrl + ’                                        ü : Alt + Ctrl +[

ö Alt + Ctrl + ;                                         ß: Alt + Ctrl + –

 

Kolejnym sposobem na łatwy dostęp do niemieckich liter jest dodanie niemieckiej klawiatury do systemu WINDOWS. W Panelu Sterowania wybieramy Usługi Tekstowe i Języki lub w zależności od wersji WINDOWSA Opcje regionalne i języki:

opcje regionalne

Tutaj wybieramy w pasku Język Domyślny – Niemiecki (Niemcy)- Niemiecki, a w obszarze Zainstalowane usługi klikamy przycisk Dodaj.

uslugi-tekstowe-i-jezyki-uklad-klawiatury-polski-programisty

Kiedy dodaliśmy już niemiecką klawiaturę do systemy WINDOWS będziemy zmieniać język klawiatury za pomocą paska języka, który widnieje zazwyczaj w prawym dolnym rogu ekranu.

pasek języka

Warto zapoznać się z ustawieniami niemieckiej klawiatury, żeby wiedzieć pod jakimi znakami kryją się potrzebne nam znaki ö ä ü ß.

podgląd ukladu