Jak zapytać o pracę po niemiecku

Jak zapytać o pracę po niemiecku

Lato to najlepsza pora, żeby dorobić sobie do kieszonkowego, wymarzonego sprzętu, czy wycieczki. Może niektórzy z Was udadzą się za granicę do naszych niemieckich sąsiadów i będą poszukiwali tam pracy dorywczej lub sezonowego zatrudnienia. W okresie letnim Niemcy chętnie zatrudniają dodatkowe siły robocze w gastronomii, turystyce, rolnictwie, czy w budownictwie.

W sezonowych pracach na plantacjach przy zbieraniu owoców i warzyw znajomość języka będzie potrzebna tylko w minimalnym stopniu. Jeżeli chcecie pytać o pracę np. w hotelu, w kuchniach, czy w sklepach znajomość języka na poziomie przynajmniej podstawowym będzie konieczna. Pytanie o pracę bezpośrednio u personelu lub właściciela jest w Niemczech często praktykowane i nie będzie nikogo dziwić. Poniżej przedstawiamy zwroty, które mogą się Wam przydać podczas Waszych poszukiwań:

Guten Tag, ich wollte nachfragen ob Sie eine Aushilfe brauchen? Dzień dobry, chciałem spytać, czy potrzebują Państwo pomocnika?

Guten Tag mein Name ist __, brauchen Sie noch eine Arbeitskraft? Dzień dobry, nazywam się __, czy potrzebują Państwo może pracownika?

Ist der Chef vielleicht zu sprechen? Czy można porozmawiać z szefem?

Ich suche einen Job, und möchte fragen, ob Sie freie Stelle haben. Szukam pracy i chciałbym spytać, czy mają Państwo wolne miejsca?

Hallo suchen Sie vielleicht eine Küchenaushilfe? Dzień dobry, czy szukają Państwo pomocnika w kuchni?

Suchen Sie für den Sommer noch Aushilfen? Czy szukają Państwo jeszcze na lato pracowników?

Ich hätte Interesse an einem Ferienjob, suchen Sie vielleicht jemanden? Interesuje mnie praca wakacyjna, czy szukają Państwo kogoś?

 Jak zapytać o pracę?

Przede wszystkim spokojnie ale z entuzjazmem. Obojętnie w jakim kraju poszukujemy zatrudnienia, zadbany wygląd i nienaganny strój będzie naszą osobistą wizytówką. Zanim udacie się bezpośrednio do kierownika sklepu, czy restauracji porozmawiajcie z jednym z pracowników, może dostaniecie jakieś wskazówki odnośnie szefa, czy specyfiki samej pracy.

Jedyne co możecie zrobić źle to nie zapytać w ogóle.

Przygotujcie sobie życiorys, poduczcie się słówek, przejrzyjcie stronę internetową przyszłego miejsca pracy i ruszajcie do dzieła. Jeżeli chcecie pracować i będziecie to robić dobrze, poradzicie sobie w każdym miejscu na świecie. Powodzenia.